Najzaujímavejšie stavby sveta

David Maslík

Budova, ktorá pripomína dva tancujúce hady, má údajne stáť v Kuvajte. Stavba mala začať už začiatkom roku 2008, ale odvtedy sa veci nikam nepohli, pretože finančná kríza sa nevyhýba ani veľkým projektom. Okrem iného bola hlavným problémom otázka, ako postaviť výťahy v budove, ktorá má špirálovú štruktúru. Zatiaľ teda nie je známe, či sa táto stavba niekedy dokončí (alebo vôbec začne), ak by k tomu ale došlo, určite to bude pohľad, ktorý bude stáť za to.

Stavba, ktorej začiatok sa už uskutočnil a dokončená má byť v roku 2019. Kingdom tower má byť ešte vyššia ako Burj Khalifa, ktorá je so svojou výškou 828 m zatiaľ najvyššou budovou sveta. Zrejme iba do roku 2019, pretože Kingdom tower má byť prvá stavba na svete, ktorej výška presiahne 1 km. Nachádzať sa bude v Saudskej Arábii a nájde sa v nej viac než dostatok priestoru na kancelárie, luxusné apartmány, observatórium, Four Seasons hotel a čuduj sa svete, najvyššiu vyhliadkovú plošinu na svete.         

  • Konštrukcia Shanghai Tower sa začala v roku 1993, dokončila sa však iba v roku 2014 a ešte donedávna na nej stále prebiehali práce, ktoré sa postarali o posledné, konečné úpravy tohto giganta. 128 poschodí (niekedy uvádzaných 121 poschodí) a 632 m. Ak máš pocit, že to nie je nič moc, pozri si slávne video dvoch ruských odvážlivcov, ktorí sa do budovy ilegálne dostali a vyliezli až na samý vrch. Shanghai tower stojí spolu so Shanghai World Financial Centre (svetové finančné centrum, 492 m) v tesnej blízkosti a spolu vytvárajú známu šanghajskú panorámu (kde nesmie chýbať ani známa Oriental Pearl TV Tower s výškou 468 m).

Nejde o žiadnu budovu, ktorá by si robila zálusk na titul najvyššej budovy sveta. Dubai Pearl má iný zámer. Štyri luxusné paneláky spojené ďalšou luxusnou strechou. Čo iné by sa tu mohlo nachádzať ako rezidencie obchodných značiek, hotely, predražené reštaurácie svetových mien, kluby, spa, multikino a podobné záležitosti, ktoré si tu ale bežný smrteľník dovoliť nemôže. 

Ako už napovedá názov, Agora je akýsi kompromis medzi modernou architektúrou a dôležitosťou prírody. Na prírodu sa tu dbá vo veľkom, pretože každý balkón má mať údajne vlastnú záhradu a celá budova bude brať energiu zo slnka a filtrovať dažďovú vodu.

ROPNÉ ŠTÚDIE A VÝSKUMNÉ CENTRUM KRÁĽA ABDULA, ako by znel slovenský názov, je síce najnižšia budova na zozname, ale podľa konceptu nevyzerá o nič menej impozantne. So svojím šesťuholníkovým tvarom a celkovým dizajnom pripomína skôr stavbu zo sci-fi románu. Vyzerá to tak, že budúcnosť je bližšie, ako sme si mysleli. Saudská Arábia je zrejme plná vizionárov a keďže ropa je dôležitá, niekto sa rozhodol, že si zaslúži takúto budovu.

Horský rezort, ktorý pôvodne plánovali otvoriť v roku 2016 v Číne, vyzerá úplne inak, ako akýkoľvek iný rezort, v ktorom si doteraz bol. Podľa mnohých je to skutočný kúsok umenia. Na Čínu sa dá vždy spoľahnúť, že prinesie niečo iné, prekvapujúce či prevratné. Nie všetko v Číne je fake. Kedy sa sem dostaneš reálne, to ešte známe nie je, pretože práce sú ešte veľmi ďaleko od dokončenia. Ale keď k tomu konečne dôjde, v tomto ľadovom zábavnom komplexe nájdeš indoorové lyžiarske stredisko, vodný park, záhrady, údajne aj obrovský vodopád. Čas ukáže. 

Ďalší kus umenia, ktorým sa možno bude môcť pochváliť Čína. SongJiang má doslova sedieť medzi dvomi obrovskými skalami na pokojnom jazere. A po vonkajších stranách má úchvatný pohľad dopĺňať vodopád. Ak sa ti nebude páčiť pohľad z vrchných poschodí, hotel si pripravuje niečo špeciálne v podobe podvodných vyhliadok. Dúfajme teda, že voda v jazere bude dosť čistá na to, aby si niečo uvidel. Práce sa mali pôvodne začať v roku 2008, reálne začali až 2012. Otvorenie plánovali na neskorý rok 2014 začiatok 2015. Ako to ale pri takýchto projektoch býva, stále sme sa otvorenia nedočkali.

Ani Južná Kórea nechce zaostávať za zvyškom sveta, a preto sa Seoul už onedlho môže pochváliť budovou, ktorá trochu pripomína vežu z Pána Prsteňov, kde sa nachádzalo Sauronovo oko. Konštrukcia najvyššej kórejskej budovy s výškou 556 m by sa mala ukončiť už tento rok a výsledný efekt by mal vyzerať asi takto. Po dokončení nájdeš v Lotte World Tower obchody, kancelárie, apartmány, hotely a vyhliadkovú plošinu.

Ďalšia čínska budova, ktorá sa chystá svojou výškou urobiť dieru do sveta. Plán je vybudovať tento mrakodrap do výšky úctyhodných 730 m. Ak sa to podarí, bude najvyššou budovou v Číne a treťou najvyššou budovou sveta. Výsledok zrejme uvidíme až v roku 2020, aj to iba v prípade, že pôjde všetko podľa plánu a budova sa stihne včas dokončiť. Vzhľadom na výšku je pravdepodobné, že tento 4,5-miliardový projekt bude sprevádzať aj nepriazeň počasia. Na výsledok by sme sa asi všetci radi pozreli už teraz.

Bombajská pýcha má byť najvyššou plne obývateľnou budovou. 117 poschodí a 300 luxusných apartmánov. A keď hovoríme, že luxusných, myslíme tým apartmány, ktorých dizajn má navrhnúť Georgio Armani. Na internete sa už objavujú fotografie stavby, ale zatiaľ nedosahuje ani zaujímavú výšku, nie to ešte dizajn. Takže na výsledok si ešte chvíľu počkáme. 

Ako by to bolo, keby sme sem nezapojili aj známu Slovenskú budovu, ktorú ani netreba predstavovať. Hoci to nie je budova ale je známym "klenotom" Slovenska, na ktorý nesmieme zabudnúť. Na rozdiel od vyššie spomínaných budov, ktoré sú odrazom futurizmu, budova Slovenského rozhlasu dýcha históriou. Dátum otvorenia bol v roku 1983, takže budova už má čo-to za sebou, a hoci sa so svojou výškou 61 m nemôže veľmi pýšiť, táto otočená pyramída je kus architektúry, ktorý sa len tak nevidí.

Najzaujímavejšia budova stojí v hlavnom meste našich západných susedov. Možno to znie prekvapivo, ale Tancujúci dom stojaci na pravom brehu Vltavy získal od svojho postavenia v roku 1996 viacero prestížnych cien. Stavba kanadského architekta Franka Gehryho bodovala napríklad v americkom časopise Time v kategórii dizajnu a podľa českého časopisu Architekt, je to jedna z piatich najvýznamnejších stavieb 90. rokov minulého storočia. Vžil sa tiež názov Ginger a Fred, podľa slávnych medzivojnových tanečníkov Freda Astaira a Ginger Rogers. V Tancujúcom dome sa nachádzajú kancelárie, kaviareň, reštaurácia a prízemie so suterénom sú využívané ako viacúčelové priestory. Predtým stál na tomto mieste dom, ktorý bol zničený pri americkom leteckom nálete 14. februára 1945. Trosky pôvodného domu boli definitívne odstránené až v roku 1960. 

Barcelona je vďaka Gaudímu jedným z najčarovnejších miest na svete. Nachádzajú sa tu totiž jeho umelecké diela, ktoré slúžia ako galérie, múzeá, parky, ale aj normálne obytné priestory. Jedným z najlepších je ale Park Guell. Prechádzať sa ním je ako vkročiť do magického sveta a obzerať sa po krajine, kde by pokojne mohli blúdiť aj čarovné tvory. 

Knižnica Beinecke

Netradičná a pritom veľmi pekná budova patrí Yaleskej univerzite. Táto inštitúcia je známa po celom svete a mnohí si z nej dokážeme vybaviť tradičné budovy. No tie nie sú jedinými zaujímavými stavbami, pretože tu majú aj tento unikát. Knižnica Beinecke bola postavená v roku 1963 a jej zameranie sú cenné a netradičné knihy plus rukopisy. Práve pre ne do nej nepreniká denné svetlo. Vnútri je plná špeciálnych oddelení, ktoré chránia vzácne listiny. 

Flatiron

Jedným z architektonických klenotov New Yorku je aj táto budova - Flatiron Building. Je síce z roku 1902, no i tak dokazuje um moderného ducha. Má ojedinelý tvar a je ikonou, ktorú si s ničím len tak nepomýlime. Patrí k prvým svetovým mrakodrapom a jej pomenovanie vychádza z anglického slova "flatiron," čo v preklade znamená žehlička. A naozaj - budova má presne takáto tvar. Je postavená aj ako trojuholník, ktorý má v najužšom bode len 2 m.

Knižnica Tama Art Univeristy

V rebríčku sa objavuje ďalší japonský skvost. Architekti vdýchli tejto umeleckej inštitúcii vlastného ducha, čo sa odrazilo na jej vzhľade. Dokonca za jej vytvorenie získal hlavný architekt aj Pritzkerovu cenu za architektúru. Tá je ekvivalentom Nobelovej ceny a je prestížnym ocenením prekrásneho diela. Postavili ju v roku 2007 a spája v sebe všetky moderné prvky. Všetko je tu otvorené, priestranné a presvetlené.

Múzeum Teshima Art Museum

O Japonsku netreba vravieť, že je založené na iných tradíciách a tie sa odráža aj do moderných dní. Je plné zaujímavých budov a jednou z nich je aj toto múzeum. Postavené je v prírode a jediným vystavovaným unikátom je práve budova. Kupolovitá škrupina má v sebe dve oválne diery, cez ktoré do priestoru vstupujú prírodné živly.

Budova opery

Existuje azda známejšia budova ako práve opera v Sydney? Jej zvláštny tvar pripomínajúci vtáky, kvety, ale aj plachetnice (podľa predstavivosti pozorujúceho) sa pravidelne objavuje v médiách. Od svojho vzniku sa stala dominantou mesta a kdekoľvek sa v médiách objaví, každý človek ju automaticky rozpozná. Niet sa čomu diviť. Je pýchou Sydney a celej Austrálie.


Mind House (Barcelona, Španielsko)


Najpopulárnejším dielom slávneho architekta Gaudiho v Barcelone je park Güell situovaný na kopci na predmestí Vallcarca. Toto priestranstvo malo slúžiť na bytovú výstavbu, ale projekt stroskotal. Pre tých, ktorí chceli žiť v Barcelone to bolo ďaleko od centra a pre tých, ktorí chceli byť mimo mesta, to zas bolo príliš blízko. Guellovi dediči predali kopec mestu a dnes je z neho park otvorený pre verejnosť. 

La Pedrera (Barcelona, Španielsko)

Budova bola postavená pre manželský pár, Rosario Segimon a Pere Milà. V súčasnosti je táto stavba súčasťou Svetového dedičstva UNESCO "Diela Antonia Gaudího". 

Atómium (Brusel, Belgicko)

Jednou z originálnych myšlienok pre EXPO ´58 bolo vybudovať verziu Eiffelovej veže hore nohami. Architekt Waterkeyn sa však rozhodol, že symbolickejšie bude použiť atómovú štruktúru. Stavba mala pôvodne stáť len šesť mesiacov, no v skutočnosti sa z nej stal symbol výstavy, modernej architektúry i Bruselu. Bez zmeny stojí už takmer 50 rokov. 

Múzeum súčasného umenia (Niteroi, Rio de Janeiro, Brazília)

Dielo dizajnéra Oscara Niemeyera bolo dokončené v roku 1996 za pomoci stavebného inžiniera Bruna Contariniho a je jedným z hlavných mestských pamiatok. Kupola múzea má priemer 50 metrov a tri poschodia. Hlavný kreatívec Niemeyer sa inšpiroval filmom s tematikou ufo. Jeho múzeum symbolizuje lietajúci tanier na oblohe nad mestom Rio de Janeiro. 

Verejná knižnica Kansas City (Missouri, USA)

Budova knižnice je postavená v tvare police s knihami a jej cieľom je inšpirovať ľudí, aby do nej vstúpili. "Na polici" je 22 titulov, ktoré predstavujú rôzne žánre i témy. 

Múzeum Guggenheim (Bilbao, Španielsko)

Stavba je dielom kanadsko-amerického architekta Franka Gehryho a vyznačuje sa zakrivenými líniami. Komplex sa skladá z prepojených budov a niektoré časti sú matné, vápencové, iné sú lesklé z titánu.

Rotujúca veža (Dubaj, Spojené Arabské Emiráty)

Autorom svetovo prvej pohyblivej veže je architekt Dr. David Fisher. Každé jej poschodie sa bude otáčať zvlášť, preto je možné, že budovu neuvidíte v rovnakej podobe dvakrát. Zároveň svojim obyvateľom umožní, aby si rannú kávu vychutnávali pri východe slnka a večer im zas ponúkne jeho romantický západ. Stavba zatiaľ nie je zrealizovaná. 

Zakrivený dom (Sopot, Poľsko)

Architekt Szotynscy Zaleski sa pri stavbe tohto domu inšpiroval detskými ilustráciami a dnes je táto budova najfotografovanejšou v celom Poľsku. Sú v nej aj rôzne atrakcie pre turistov, bary a obchody. 

Hobití dom (Wales, Veľká Británia)

Architekt Simon Dale postavil tento dom pre svoju rodinu za neuveriteľné štyri mesiace. Stavba berie ohľad na životné prostredie a svojim obyvateľom poskytuje príležitosť byť neustále v spojení s prírodou. 

Koncertná hala (Porto, Portugalsko)

Stavba architekta Rema Koolhaasa je svojím dizajnom uznávaná na celom svete. Kritik architektonických diel z New York Times ju klasifikoval ako najatraktívnejší projekt, ktorý kedy Koolhaas postavil. Mnohí ju porovnávajú s Múzeom Guggenheim Franka Gehryho v španielskom Bilbae. 

Projekt Eden (Cornwall, Veľká Británia)

Environmentálny komplex sa nachádza neďaleko mesta St Blazey a je jedným z najinovatívnejších Miléniových projektov. Ide o najväčší rastlinný kryt na svete, ktorého rozvoj má byť reprezentantom zlepšovania životného prostredia. Návštevnícke centrum stojí na vrchole 15-hektárového pozemku s výhľadom do bývalej ťažobnej jamy.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky